Je to jedna z prvých mytologických bytostí, ktoré sa v knihe objavia. Niektorí ju poznajú zo Sapkowského diela Sezóna búrok. Aj Sapkowský ju použil veľmi voľne a nemá nič spoločné s pôvodnou gréckou mytológiou. Tá pôvodná Vixen, alebo Vixena je líška, ktorá bola stvorená, aby sa nikdy a nikým nedala chytiť. Nazývala sa aj Teumessiánska líška alebo aj Cadmejská líška. Svoje miesto našla aj medzi súhvezdiami na oblohe, kde je v podobe súhvezdia Canis minor, teda Malý pes. Cadmea bolo alternatívne meno mesta Téby, kde sa jedného dňa objavila a terorizovala mesto. Každých tridsať dní jej obetovali dieťa. Tohoto prekliatia zbavil Téby Amphytrion, nevlastný otec Herkulesa, ktorý prišiel požiadať kráľaTéb, Creona, o vojenskú pomoc na výprave. Ten mu ju prisľúbil, ak mesto zbaví Vixeny. Amphytrion to skúsil a pri poľovačke na líšku využil všetky možné zbrane a pasce. Všetko zlyhalo, lebo Vixena bola stvorená Zeusom tak, aby sa nedala nájsť ani chytiť. Amphytrion si spomenul, že princ Cephalus má psa, Leolapa. ktorého taktiež stvoril Zeus, ale do vienka dostal vlastnosť, že vystopuje a uloví akéhokoľvek tvora na svete. Amphytrion presvedčil Cephala, aby mu psa požičal, výmenou za prísľub podielu na vojenskej koristi. A tak začal nekonečný hon Lealapa na Vixenu. Zeus videl, aký je tento hon nezmyselný, lebo oba tvory mali protichodné vlastnosti. Preto ich premenil na kamene a umiestnil na oblohu, kde Canis Major (Lealapus) do nekonečna naháňa Canis Minor (Vixen).
Malá faktická chybička – Teumessiánska líška sa neobjavila na oblohe v podobe Malého psa, ale súhvezdia Líšky (Vulpecula). Tá sa nachádza presne na opačnej strane oblohy ako Veľký pes, ktorý ju naháňa. Malý pes má inú mytológiu.
Definitívne, nie. Súhvezdie Líška, alebo aj Líštička pomenoval astronóm Hevelius v 17.storočí. Iste uznáte, že starovekých grékov už zuby neboleli, takže mu nemohli prisúdiť mytologický základ.
Vixena je na oblohe ako Malý pes (Canis minor). Lenže, ako to s mytológiou býva, tomuto dúhvezdiu sa prisudzuje niekoľko navzájom nesúvisiacich mýtov